ForumMire se erdhetGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Menu
3 D Mekanlar

O besimtarë!   

Dashuria ndaj Allahut

Izraeli tërhoqi ushtarët nga Gaza
Kudsi-Jerusalemi qyteti i historisë
Mbreti Salim, i cili ishte paqedashës, emëroi këtë qytet Urusalim që do të thotë "Qyteti i Paqes".
E shtunë, 17 Janar 2009 13:57

Shkruan: Samir Lushtaku, Skenderaj

Vështrim i shkurtër kronologjik
Jerusalemi, qyteti i shumë Pejgamberëve, kibleja e parë, vendi i tretë i shenjët, mbarimi i Isras dhe fillimi i Miraxhit të Muhammedit a.s. në qiell me urdhrin e Allahut xh.sh.

Të parët që u vendosen dhe e ngritën qytetin e Jerusalemit janë Kenanet, arab të ardhur në Sham prej arabëve të vjetër që sipas të dhënave historike thuhet se janë të ardhur 4000 vjet p.e.s..           (Lexo më shum)
Terror gjenocidal mbi Gaze

 

Terror gjenocidal mbi Gaze
Udhëheqësit izraelit duhet të gjykohen në gjykatën ndërkombëtare për shkelje të ligjeve të luftës dhe të drejtës ndërkombëtare.

Shkruan: Abdullah Klinaku


Terroret dhe gjenocidet kundër popujve muslimanë po thuajse janë bërë një pjesë e pandashme gjatë shekujve. Gjenocidet ndaj muslimanëve sikur janë pjesë e programuar e këtij rendi botëror. Një plag hapet ende pa u mbyll plaga paraprake. Ky terror dhe gjenocid sistematik të ndodhë në shekullin 21 është një "befasi" dhe e "papritur" por ai po ndodh. Alija Izzetbegoviq kur flet për gjenocidin dhe terrorin që iu shkaktua popullit të tij nga Serbia thotë: Nuk kam besuar që do të ndodh kjo që ka ndodh duke pas parasysh dy rrethana, e para, se jetojmë ne Evropë dhe e dyta se jetojmë në shekullin XX". Por fatkeqësisht këto dy konotacione nuk patën efektin që të parandalohej gjenocidi në Bosnje dhe Hercegovinë. Madje ky shekull u përcoll edhe me terror dhe gjenocid në Kosovë, Qeqeni, Afganistan, Irak dhe në mënyrë të vazhdueshme dhe sistematike në Palestinë. Ç'do kush mund të thotë a thua vallë a mundet që në shekullin XXI të ndodh terrori dhe gjenocidi në botë, a thua që pas tërë asaj pune shekullore në modifikimin e se drejtës ndërkombëtare dhe shpikjen e shumë mekanizmave për mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të njeriut, ato të shkilen në mënyrën më ç'njerëzore të mundshme? Fatkeqësisht përgjigjja është në terren, është në lindjen e mesme, është në Gaza. Atje nuk po vlen ky shekull, nuk po vlejnë ligjet e as zakonet ndërkombëtare mbi luften, atje po shkatërrohet një popull, atje po shkaktohet një terror gjenocidal mbi popullsinë e pafajshme muslimane nga shteti i Izraelit. Si duket jehudet kanë imunitet ndaj shekullit dhe ndaj ligjeve ndërkombëtare!!!    .......(Lexo më shum)......

Ajete të fitores dhe durimit
Ajete të fitores dhe durimit
Imam i xhamisë në Gaza : "Kemi gjetur mus`hafe (kur`ana) të hapur në ajete të fitores dhe durimit".
E shtunë, 17 Janar 2009 16:52

Ebu Ahid imam i xhamis "Nur" ne lagjën "Hajj esh-Shejh Ridvan të cilën e kishin bombarduar forcat izraelite me disa raketa tha: "pushtuesi izraelit ka bombarduar xhamin me tri raketa, u shkatërrua xhamia krejtësisht dhe nuk mbeti as një gurë mbi gurë.. por mus`hafat mbeten ashtu siç ishin nuk i kishte prekur kush, subhanallah... kjo është përkujdesja dhe madhëria e Tij" . .............(Lexo me shum)......
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht:
:: Harrova fjalkalimin
Lajme
Statistikat
Forumi ka 80 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri sadulla_grushine@hotmail.

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 691 artikuj v 510 temat
Radio Islame

 

Free forum : ikre - Mire se erdhet Radio

Programe Islame

Tri orët më të mira në Ramazan

Madhështia e krijimit

Meditim mbi Krijuesin

Katër ngjarje nga sureja Kehf

Kurani në Flash

Suretu El Fatiha

Panorama e Ramazanit

Ramazani, muaji i Allahut

Poema e besimit

Fjalor i komentimit të ëndrrave

Kartelat e kreditit

Rituali i haxhit

E vërteta rreth martesës "mut'a"
Këshilla nga Ibrahim ibn Ed'hem
Ikra
Revista Ikra (numër 2)